17/07
1-8-11-21-24-45
14/07
1-5-7-16-29+11
15/07
1-2-14-18-36-38

18 Mart 2010, Perşembe
Çanakkale'yi Sapanca'da Anlattı

Çanakkale'yi Sapanca'da Anlattı

Güncelleme: 18 Mart 2010, Perşembe

Sapanca Müftülüğü; Çanakkale Deniz Zaferi ile Mehmet Akif Ersoy’un Ölüm Yıldönümü nedeniyle; HEM Salonu’nda muhteşem bir program düzenledi.

 Eğitimci Yazar Vehbi Vakksaoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı programa; Sapanca Kaymakamı Osman Sarı, Karapürçek Kaymakamı Mustafa Gül, Sapanca Belediye Başkan Vekili Hayati Arıcı, Sapanca Müftüsü Fatih Kurt, din adamları ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Sapanca İlçe Müftüsü Fatih Kurt; Çanakkale’yi geçilmez kılanların duygusu ile İstiklal Marşı’nı yazan Mehmet Akif Ersoy’un ruhunu yaşanması gerektiğini belirterek; “Onların bize bıraktığı emaneti, birlik ve beraberlik ve kardeşçe korumalıyız” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’u öven konferansında; Akif’in Çanakkale Savaşı’nı görmeden, Çanakkale Destanı’nı yazdığını dile getiren Vakksaoğlu; “Akif Dede, adam gibi adam olan bir insandır. Akif, İmanlı ve ahlaklı bir kişiliğe sahipti. Onun gibi olamaz ise ona yaklaşmalıyız. Akif Dede, Çanakkale’yi görmeden, destanı gönül gözüyle yazmıştır. Bu destanı, Çanakkale’yi görenler ise onun gibi yazamamıştır. Mesleği Baytarlık olan Akif Dede, dostluk adamı ve hazır cevapçıydı. Hafız, alçak gönüllü, Mevleni ve dahi bir insan olan Akif dede’nin hayatı, hep ibretle geçmiştir” dedi.

Dünya’da Çanakkale savaşına benzer bir savaşın olmadığını dile getiren Vakkasoğlu; “Osmanlı kuğusunun ötüşü Çanakkale ile başlamıştır. Bu savaşta mesele Çanakkale değil, İstanbul’du. Düşmanlar, Çanakkale’yi geçemediler, İstanbul’u da alamadılar. Düşmanların Deniz gücü ve dev gemileri olmasına rağmen, maalesef Çanakkale savaşını kazanamadılar. Onlar İstanbul’a almak için o kadar emindiler k, her şeyi hazırlamışlar, hatta İstanbul’da kullanmak üzere para bile bastırmışlardı. 17 Mart 1915’ta düşman burnumuzun dibinde göstere göstere bütün hazırlıklarını yaptı, hatta o gece dizdiğimiz 370 mayınlar bile İngilizler tarafından temizlenmişti. Ancak Cevat Paşa’nın manevi emriyle son kez 26 mayın dizildi. Çanakkale savaşı sadece 8 saat mola verilerek, süren bir savaştır. Düşmanlar, 18 Mart sabahı 08.00’de kahvaltılarını yaparak, denize girdi Kahraman Mehmetçiğimiz, canını dişine koyarak, elinden geleni yapıp savaştı. İngilizlerin temiz dediği deniz, patlamaya başlayarak, düşman ilk yenilgisini aldı.”

Savaşın son zamanları’nda herkesin şehit olduğu an, cephede tek Ali Dede ile Seyit Onbaşı’nın kaldığını belirten Vakkasoğlu; “Gemilerin Çanakkale’den çıkıp, İstanbul’a doğru hareket ettiğini gören Seyit Onbaşı; diri diri gömülü olduğu topraktan çıkarak, 275,5 Kğ’lık top mermisini kaldırdığı gibi, 5 basamaklı merdivenden çıkıp, düşman gemisinin dümeninden vurdu. Bu gemi’de diğer iki dev gemiye çarparak, saat: 17.00’de düşmanın İstanbul’a girişi son anda engellenmiştir. Böylece, Çanakkale Zafer’i de kazanılmış oldu. Çanakkale Zaferi’ni sağlam tutan analar olmuştur. Çanakkale’nin son kalesi ailelerdir. Çanakkale’den alınması gereken çok dersler vardır” diyerek, sözlerini tamamladı.

Kaynak: İha

Yorum yaz

Yorum
Reklam
Sapanca Haritası
Sapanca için en yakın tren saatleri
Sapanca - Haydarpaşa Haydarpaşa - Sapanca
Kalkış Varış
15:56 18:16
17:02 19:23
Kalkış Varış
15:10 17:31
16:30 19:04
Anketler
Bence Sapanca'nın en önemli sorunu
 
1-
Altyapı
2-
Ulaşım
3-
İçme Suyu
4-
İşsizlik
5-
Sosyal Yaşam
 
Son Yorumlar
Sapanca Gölevi Restaurant Cafe
bence super otesı ılgı alaka harıkaydı sabah ve oglen yemegıne gıttık aılecek ozellıkle aslı hanım vardı bızle cok ılgılendı sagolsun cok ıyı ve cana ... (Devamı)
23 Şubat 2012, Perşembe

Sapanca Otobüscüler Kooperatifi
bu arabalar derbente kadar gitmesinin mümkünü yokmu cumartes, günleri sabah 7 18 araç olmayınca çok kalabalık oluyor çok yavaş gid,yor (Devamı)
22 Şubat 2012, Çarşamba

Sapanca Gölevi Restaurant Cafe
13 yıldır sapancad evım var. golevı de en sevdıgım meknadır. dedeman zamnından berı her gıttıgımde (yazın her hafta kısın 2 haftada bır ) cumartesı aksam ... (Devamı)
20 Şubat 2012, Pazartesi

Ada-Tıp Hastanesi'nde yaşanan bir ayıp
tahsin kodalak gibi doktor olmayan insanların hastalara canım cicim laflarıyla yaklaşması kolay tabii. çünkü hiçbir sorumluluğu ve tıbbi misyonu yok.uzaktan an ... (Devamı)
11 Şubat 2012, Cumartesi

Sapanca Gölevi Restaurant Cafe
Sadece bir müşterisi olarak, mekanı eleştirirken bu kadar kaba ve özensiz olabilen insanların sırf para verdikleri için talep ettikleri hizmeti haketmediklerini d ... (Devamı)
11 Şubat 2012, Cumartesi
Haber bültenine kayıt olun!

© Arpcell 2008-2020, Tüm hakları saklıdır. Hukuki Şartlar / Gizlilik