17/07
1-8-11-21-24-45
14/07
1-5-7-16-29+11
15/07
1-2-14-18-36-38

12 Nisan 2009, Pazar
Enerji Bakanı Güler: Nükleeri mecburiyet olarak görüyoruz

Enerji Bakanı Güler: Nükleeri mecburiyet olarak görüyoruz

Güncelleme: 12 Nisan 2009, Pazar

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer ve yenilenebilir enerji ile ilgili faaliyetlerin sürdüğünü belirterek, "Biz nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiyi mecburiyet olarak görüyoruz." dedi.

Güler, hidrojen yakıtında sürpriz yapacak ülkelerden biri olacaklarını söyledi.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (Boren) ve Türkiye Elektromekanik Sanayi (Temsan) işbirliğinde başlatılan 'Dalga enerjisinden elektrik üretimi' konulu projenin tanıtımı için Sakarya'nın Karasu ilçesine gelen Bakan Hilmi Güler, yenilenebilir enerjiyi dünyada en aktif kullanan ülkelerden biri olduklarını kaydetti. Yenilenebilir enerjiye ağırlık verdiklerini anlatan Güler, şunları söyledi:

"Yenilenebilir enerji ve nükleer enerjinin yerleri ayrı. Her ikisi ile ilgili süreç ve faaliyetler devam ediyor. Biz nükleer enerjiyi mecburiyet olarak görüyoruz. Yenilenebilir enerjide de bunu görüyoruz. Her birinin yeri ayrı. Her birinin özelliği ayrı. Her birinin dengesi ayrı. Yenilenebilir enerjiyi şu anda dünyada en aktif kullanan ülkelerden biri olarak, yenilenebilir enerjiye çok ağırlık verdik. Dolayısıyla rüzgarında, suyunda, güneşinde hakkını vermek istiyoruz. Bunun içinde çok ciddi yoğun çalışmalar içindeyiz. Bu takdir gören bir şey. Bizim kaynağımız var. Almanya'nın güneşi, doğalgazı yok. En önemlisi güneş. Nükleer enerji ihalesinin tamamlanmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Komisyon TEDAŞ Genel Müdürlüğü'ne çalışmaları gönderdi. Orada bir değerlendirme yapılıyor."

Bir sürpriz daha yaparak hidrojene ağırlık vereceklerini bildiren Güler, "Hidrojen yakıtı dünyada tek. Hidrojenle ilgili İstanbul'da çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Hidrojende sürpriz yapacak ülkelerden bir tanesiyiz. Bu yandığında eksozdan su buharı çıkıyor. Çevreye saygılı bir yakıt." diye konuştu. Güler, Karasu ilçesine kurulması gündeme gelen termik santralin ise halkın istememesi durumunda kurulmayacağını bildirdi.

"İran Türkmen gazına izin verecek, biz de İran'a"

Gazetecilerin gündemle ilgili sorularına da cevap veren Bakan Güler, Türkmen gazıyla ilgili olarak, "Bizim 35 milyar metreküplük İran ile anlaşmamız var. Yani Türkmen gazına o izin verecek. Bizde İran gazını Avrupa'ya vereceğiz. 35 milyar metre küplük mutabık kaldığımız miktar var. Bu gazın Türkiye'den geçmesine biz karşılıklı olarak Türkmenistan ve İran gazına karşılıklı olarak izin vereceğiz." açıklamasında bulundu.

Güler, Mavi Akım-2 ile ilgili olarak da şunları söyledi: "Ben bir an evvel görüşelim diye karşı tarafa bildirdim. BOTAŞ ekibi de yine bu ay içinde Rusya'ya gidecek. Bunları görüşecek. İsrail hükümeti yeni göreve geldi. Müsteşarlar düzeyindeki görüşmeler bakanlar düzeyine dönecek. Müsteşarlar görüşecekler. Onlar görüşüyorlar zaten. Yeni bir görüşme daha yapacaklar. Peşinden biz görüşeceğiz. İsrail ile biz görüşüyoruz. İsrail ile Rusya görüşüyor. Şimdi ise üçlü olarak görüşeceğiz. Daha sonra Hindistan'ı alacağız."

Kaynak: Cihan

Yorum yaz

Yorum
Reklam
Sapanca Haritası
Sapanca için en yakın tren saatleri
Sapanca - Haydarpaşa Haydarpaşa - Sapanca
Kalkış Varış
15:56 18:16
17:02 19:23
Kalkış Varış
15:10 17:31
16:30 19:04
Anketler
Bence Sapanca'nın en önemli sorunu
 
1-
Altyapı
2-
Ulaşım
3-
İçme Suyu
4-
İşsizlik
5-
Sosyal Yaşam
 
Son Yorumlar
Sapanca Gölevi Restaurant Cafe
bence super otesı ılgı alaka harıkaydı sabah ve oglen yemegıne gıttık aılecek ozellıkle aslı hanım vardı bızle cok ılgılendı sagolsun cok ıyı ve cana ... (Devamı)
23 Şubat 2012, Perşembe

Sapanca Otobüscüler Kooperatifi
bu arabalar derbente kadar gitmesinin mümkünü yokmu cumartes, günleri sabah 7 18 araç olmayınca çok kalabalık oluyor çok yavaş gid,yor (Devamı)
22 Şubat 2012, Çarşamba

Sapanca Gölevi Restaurant Cafe
13 yıldır sapancad evım var. golevı de en sevdıgım meknadır. dedeman zamnından berı her gıttıgımde (yazın her hafta kısın 2 haftada bır ) cumartesı aksam ... (Devamı)
20 Şubat 2012, Pazartesi

Ada-Tıp Hastanesi'nde yaşanan bir ayıp
tahsin kodalak gibi doktor olmayan insanların hastalara canım cicim laflarıyla yaklaşması kolay tabii. çünkü hiçbir sorumluluğu ve tıbbi misyonu yok.uzaktan an ... (Devamı)
11 Şubat 2012, Cumartesi

Sapanca Gölevi Restaurant Cafe
Sadece bir müşterisi olarak, mekanı eleştirirken bu kadar kaba ve özensiz olabilen insanların sırf para verdikleri için talep ettikleri hizmeti haketmediklerini d ... (Devamı)
11 Şubat 2012, Cumartesi
Haber bültenine kayıt olun!

© Arpcell 2008-2020, Tüm hakları saklıdır. Hukuki Şartlar / Gizlilik